Dela nyhet
Kommande skjutförbud på Stockkumla
8 aug, 09:49 0 kommentarer

Byggnation kommer att påbörjas på B-banan 100m den 25 augusti och pågå i cirka 4 veckor. Arbete kommer att ske måndagar-fredagar kl 06:30-16:00.
Under denna tid kommer det att vara totalt skjutstopp på hela B-banan eftersom entreprenör kommer att vistas i området och röra sig utanför ordinarie skjutplatser. Övrig tid medan byggnation pågår (kvällar/helger) så gäller skjutförbud från 100m avstånd på B-banan då denna är att klassa som byggarbetsplats. Skjutning får då endast ske på 200-500m samt för IPSC längst fram vid vallen på 100m.
Viktigt att notera att skjutförbud på B-banan 100m kommer att kvarstå fram tills vi får OK från stadsbyggnadskontoret på att ta nya skjuthallen i bruk. Underlåtenhet att följa detta kan resultera i böter för föreningen.
Åtgärder kommer även behövas på 400m och 500m men dessa är ännu inte inplanerade då vi saknar entreprenör och ej fått bidrag ännu. Om dessa åtgärder inte hinns med innan oktober så kommer det att införas vissa begränsningar (kalibergräns, krav på ljuddämpare, m.m.) på dessa avstånd tills åtgärd har genomförts. Om sådana begränsningar införs är det viktigt att följa dessa då överskridande av bullernivåerna kan medföra stora problem för föreningens framtid med indraget miljötillstånd eller strängare begränsningar.